fotolia_95272823_subscription_monthly_m-768x549

Obrzęki, z którymi borykają się nasi Pacjenci są bardzo różne. Dlatego istotą problemu jest określenie ich rodzaju. Początkowa faza obrzęku limfatycznego może trwać miesiącami, a nawet latami. Na tym etapie łatwo go rozpoznać, ponieważ jego konsystencja jest „ciastowata”. Co to znaczy? Spróbuj wyobrazić sobie ciasto, gdy zatopisz w nim palec odkształci się i dopiero po chwili wróci do swojego dawnego kształtu. Podobnie zachowują się obrzęki limfatyczne. Naciśnij palcem na obrzękniętą okolicę – w kilku miejscach, jeżeli po uciśnięciu dołek w skórze będzie utrzymywał się przez chwilę oznacza to, że prawdopodobnie obrzęk, z którym masz problem to właśnie obrzęk limfatyczny.

Jeżeli masz ciężkie i opuchnięte kończyny, dokucza Ci problem jakim są obrzęki, po operacji utrzymuje się opuchlizna; to możesz borykać się z problemem jakim są obrzęki limfatyczne. Poniżej znajdziesz informacje, które pozwolą rozwiać część wątpliwości.

 

Czym są spowodowane obrzęki limfatyczne?

Obrzęk limfatyczny jest to problem dotyczący układu limfatycznego odprowadzającego chłonkę głównie ze skóry oraz tkanki podskórnej. Jeśli jej odpływ zostaje zaburzony gromadzi się w danym miejscu i powoduje obrzęk. Stan ten może być spowodowany wieloma czynnikami m.in. chorobami układowymi, przebytymi stanami zapalnymi, urazami a także stanami pooperacyjnymi.

Co się stanie jeśli obrzęk limfatyczny zostanie zaniedbany?

Zaniedbany obrzęk limfatyczny prowadzi do wielu przykrych konsekwencji. Skóra okolicy objętej obrzękiem staje się twarda i coraz grubsza. Traci swoją elastyczność, rogowacieje, liszowacieje i może prowadzić do powstania tzw. świńskiej skóry. Narastający obrzęk może spowodować zniekształcenie części dystalnych kończyn (dłoni, stóp) oraz zaburzyć ich funkcjonowanie. Paznokcie obrzękniętych kończyn stają się łamliwe i kruche, a czasami nawet wypadają.

Czy obrzęki limfatyczne to groźny problem?

Niestety w artykule nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Przyczyny powstawania obrzęków limfatycznych są na tyle zróżnicowane, że odpowiedzialny terapeuta najpierw musi przeprowadzić wnikliwy wywiad, a potem badanie palpacyjne (dotykowe). Czasem potrzebna może być dodatkowa diagnostyka m. in. rozszerzone badanie krwi czy limfoscyntygrafia. Wiadomo natomiast, że długotrwały obrzęk limfatyczny może prowadzić do powstawania przykrych zmian skórnych (patrz wyżej). Niestety obrzęk limfatyczny powoduje również upośledzenie odporności danej okolicy, stając się wrotami infekcji bakteryjnych – bakterii bytujących na skórze.

Jakie są metody walki z obrzękami limfatycznymi?

W pierwszej kolejności najważniejsze jest odnalezienie przyczyny powstałego obrzęku limfatycznego oraz jeżeli jest to możliwe zlikwidowanie jej. Kolejnym elementem leczenia jest odprowadzenie nadmiernie nagromadzonej limfy oraz aktywizacja ruchowa danego miejsca. Niezawodnym sposobem jest terapia przeciwobrzękowa – drenaż limfatyczny połączony z kinesiotapingiem drenażowym.

Czym są drenaż limfatyczny oraz kinesiotaping?

Drenaż limfatyczny – głównym celem tego masażu jest usprawnienie krążenia limfy. Chwyty i techniki wykorzystywane podczas tego zabiegu mają charakter wypychający i są wykonywane w wolnym tempie. Jego relaksujący i bezbolesny charakter wpływa kojąco na psychikę osoby masowanej oraz powoduje redukcję obrzęku spowodowanego nagromadzeniem się limfy.

Kinesiotaping – to technika wspomagająca samoleczenie organizmu. Polega ona na zastosowaniu specjalnych plastrów. Odpowiednio naklejona aplikacja powoduje delikatne naciąganie skóry oraz tkanki podskórnej, dzięki czemu w oklejonej okolicy ciała poprawiają się warunki drenażowe, a obrzęk limfatyczny jest szybciej usuwany.

Parse error: syntax error, unexpected 'Drugstore' (T_STRING) in /home/skrobala/domains/fizjomeritum.pl/public_html/wp-content/themes/HealthMedical/sidebar.php on line 136