ZERWANE WIĘZADŁO KRZYŻOWE PRZEDNIE

biale-tlo-bol-kolana-768x768

 

Zerwane więzadło krzyżowe przednie stawu kolanowego to jedna z najczęstszych ale również najgroźniejszych kontuzji stawu kolanowego. Więzadła krzyżowe są to struktury dobrze zabezpieczające staw kolanowy, dzięki czemu są one w stanie przenosić w sposób prawidłowy nawet bardzo duże obciążenia. Dlatego zerwane więzadło krzyżowe (przednie i/lub tylne) prowadzi do nieprawidłowego obciążania kończyny, czego konsekwencją nierzadko jest znacznie przyspieszony proces zwyrodnieniowy, większa podatność na urazy, a w konsekwencji ból.

Jeżeli przytrafiła Ci się kontuzja kolana; jeżeli masz zerwane więzadło krzyżowe przednie; jeżeli chcesz uzyskać odpowiedź czy Twoja kontuzja to zerwane więzadło krzyżowe przednie; jeżeli chcesz powiększyć swoją wiedzę na temat tej kontuzji lub jak postępować w przypadku gdy masz zerwane więzadło krzyżowe przednie, to wiedz że jesteś w odpowiednim miejscu.

Mechanizm działania więzadła krzyżowego przedniego

Zdecydowanie najczęściej dochodzi do zerwania więzadła krzyżowego przedniego (ACL). Więzadło krzyżowe przednie składa się z dwóch pęczków – grubszego i dłuższego przednio-przyśrodkowego oraz z krótszego, cieńszego – tylno-bocznego. Obydwa pęczki podczas pozycji wyprostnej kolana znajdują się w relacji równoległej, natomiast w momencie zgięcia tego stawu następuje ich skrzyżowanie i zaryglowanie, mające zabezpieczać kolano przed nadmiernymi ruchami rotacyjnymi kości piszczelowej względem udowej. Dodatkowo więzadło krzyżowe posiada receptory odbierające czucie głębokie, które pozwalają czuć ułożenie stawu. Jest to niezwykle istotne ponieważ ten mechanizm pozwala, bez kontroli świadomości, dostosować jego ustawienie do zmiany podłoża np. przy chodzeniu po nierównym terenie.

Urazy i zerwanie więzadła krzyżowego przedniego

Około połowie urazów więzadła krzyżowego przedniego towarzyszą również uszkodzenia innych struktur w kolanie – łąkotek, chrząstki stawowej czy innych więzadeł.

W medycynie stosuje się podział uszkodzenia ACL, zależnie od jego ciężkości:

 • I st. – lekkie uszkodzenie, więzadło zostało naciągnięte w niewielkim st., brak utraty stabilności kolana;
 • II st. – znaczne naciągnięcie więzadła, jest ono częściowo niewydolne, stabilność nieco osłabiona;
 • III st. – ciężkie naciągnięcie (wydłużenie) lub całkowite zerwanie więzadła krzyżowego przedniego, staw kolanowy jest niestabilny istnieje ryzyko pogłębiania urazu oraz szybkiego rozwoju zwyrodnień;

Znaczna część uszkodzeń tego więzadła to uszkodzenia III st. – całkowite lub bliskie całkowitemu rozerwanie więzadła krzyżowego przedniego. Zwykle jest to wskazanie do artroskopowej rekonstrukcji tego więzadła.

Sytuacje, które mogą być przyczyną zerwania więzadła krzyżowego przedniego:

 • gwałtowna zmiana kierunku biegu,
 • nieprawidłowo zakończony skok,
 • nagła zmiana prędkości biegu,
 • zeskoki z wysokości,
 • mocne, bezpośrednie uderzenie w piszczel,

Duża liczba badań pokazuje, że wśród sportowców to kobiety częściej doznają kontuzji jaką jest zerwane więzadło krzyżowe przednie. Według osób prowadzących te badania bezpośrednią przyczyną takiego stanu rzeczy jest słabsza koordynacja ruchowa, słabsza stabilizacja mięśniowa, gorsza kondycja oraz luźniejszy aparat więzadłowo-stawowy.

Metody rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego – jedno i dwupęczkowa

Metod rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego jest wiele – każda klinika ma swoje preferencje co do sposobu leczenia operacyjnego tego uszkodzenia. Poniżej przedstawiamy dwie z nich:

Rekonstrukcja jednopęczkowa

Wraz z rozpowszechnieniem artroskopowej metody operacyjnej, pozwalającej na precyzyjne określenie miejsca lokalizacji kanałów kostnych, pojawiła się jednopęczkowa metoda rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego. Była ona przez długi okres czasu metodą przyjętą jako standard i wykorzystującą centralne pasmo rzepki (później zaczęto wykorzystywać ścięgna mięśni półbłoniastego oraz smukłego). Rekonstrukcja ta jednak miała poważną wadę – nie była w stanie odtworzyć anatomii kolana sprzed urazu, którego funkcjonalność była przez to również ograniczona.

Rekonstrukcja dwupęczkowa (anatomiczna)

Kolejnym krokiem rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego była metoda wielopęczkowa, która zaczęła powstawać niezależnie w wielu klinikach na całym świecie. Metodę tą stosuje się do dzisiaj, a wiele badań naukowych potwierdza jej skuteczność oraz zgodność z fizjologią i biomechaniką kolana. Wadą tego zabiegu jest konieczność użycia większej ilości implantów mocujących, potrzebny jest duży zespół ludzi, co ma bezpośredni wpływ na cenę takich zabiegów.

Co możesz zrobić po artroskopii stawu kolanowego?

Po artroskopii stawu kolanowego (w tym po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego) stosuj się do zasady PRICE MM (patrz niżej), nie podejmuj próby ćwiczeń oraz aktywności fizycznej bez konsultacji z wykwalifikowanym fizjoterapeutą. 

 • Protection – Odciążenie,
 • Rest – Odpoczynek,
 • Ice – Lód,
 • Compression – Ucisk,
 • Elevation – Elewacja,
 • Mediciation – Farmakoterapia,
 • Modalities – Fizykoterapia.

Zadbaj o odciążenie kończyny – podczas chodzenia używaj kul. Artroskopia pomimo tego, że jest stosunkowo mało inwazyjna, jest zabiegiem operacyjnym, dlatego pamiętaj o odpoczynku. Jeżeli jesteś po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego pamiętaj o użyciu stabilizatora, również w nocy – w głębokiej fazie snu zwanej REM ciało wykonuje spontaniczne ruchy przez co kolano narażone jest na urazy. Kolano utrzymuj lekko uniesione – możesz podłożyć pod nogę zwykłą poduszkę i okładaj je (przy zdjętym stabilizatorze) zimnymi kompresami, w tym celu najlepiej użyć COLDPACK’A (torebki z niebieskim żelem w środku), który możesz kupić w każdej dobrej aptece. Przyjmuj leki wg. zaleceń lekarza oraz stosuj zabiegi zalecone przez fizjoterapeutę (również w razie potrzeby fizykoterapię).

Dlaczego warto przejść rehabilitację pod okiem naszych terapeutów?

Nasi terapeuci to wykwalifikowana kadra, posiadająca odpowiednie doświadczenie kliniczne, które pozwala na poprowadzenie Twojego procesu rehabilitacji sprawnie oraz w sposób całkowicie bezpieczny. Samą terapię dostosowujemy indywidualnie do potrzeb naszych pacjentów – w zależności od tego jaki tryb życia prowadzą oraz jaki jest stan ich stawów kolanowych, po zabiegu artroskopii. Podczas terapii korzystamy z nowoczesnych metod terapeutycznych, dzięki czemu jest ona kompleksowa i niezwykle skuteczna.

Parse error: syntax error, unexpected 'Drugstore' (T_STRING) in /home/skrobala/domains/fizjomeritum.pl/public_html/wp-content/themes/HealthMedical/sidebar.php on line 136